ایمنی بالابر

ایمنی بالابر

اولویت شماره یک ما تأمین ایمنی کاربران و اپراتورهای بالابر و تضمین ایمنی در محیط کار که مطابق با قوانین کار و محیط های کاری می باشد. تمامی دستورالعمل های ایمنی و کار با دستگاه به همراه بالابر به خریدار ارائه میگردد و دستگاه بالابر تنها توسط اپراتورهای آموزش دیده باید مورد استفاده قرار گیرد. دستورالعمل های ایمنی و کار با دستگاه بالابر همواره باید همراه دستگاه و در جعبه ای که در سبد دستگاه بالابر تعبیه شده است قرار داشته باشد تا در مواقع اضطراری دسترسی به این دستورالعمل‌ها امکان پذیر باشد.

گزارش سوانح

هرگونه حادثه ای در محیط کار باید توسط پرسنل مجاز گزارش گردد و پس از بررسی همواره سعی در برطرف نمودن مشکلات ایمنی میگردد که از طریق فراخوان های شرکت مشکل به تمام کاربران و مشتریان گزارش شده و درصورت نیاز به تغییر سیستم ایمنی بالابر و یا تعویض قطعات یدکی مراحل انجام کار به رایگان و در سریعترین زمان ممکن صورت می پذیرد.

آموزش استفاده از بالابر

مربیان خدمات پس از فروش پس از تحویل بالابر دوره های آموزشی ویژه را برای کاربران محترم جهت استفاده بهینه و ایمن برگزار نموده و پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره آموزشی به اپراتورها گواهینامه اعطاء می نماید. ایمنی و دانش تکنیکی از مزایایی است که شما از آموزش توسط کارشناسان خبره ما بهره مند می شوید. با این آموزش ها شما توانایی اپراتوری و نگهداری دستگاه بالابر را بدست می آورید. با آموزش اپراتورها در محل کار شما استفاده از بالابر با نوع کار مورد نظر شما هماهنگ می گردد.

راهنمایی های تکنیکی

کارشناسان ما با ارائه مشاوره های تکنیکی در جهت استفاده بهینه از بالابر ها بصورت تلفنی بهترین راه حل ها را به شما خواهند داد این مشاوره ها می تواند برای تعمیر هر چه سریعتر دستگاه های بالابر و یا دریافت سفارش برای قطعات یدکی و آموزش استفاده از بالابر ها باشد.

سقوط از ارتفاع شایعترین عامل مرگ و میر کارگران

بنا بر اظهارات رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی کشور ۴۴ درصد حوادث منجر به فوت در کشور ناشی از سقوط از ارتفاع می باشد.
از سال 1988 تا کنون سقوط از ارتفاع سهم زیادی از آسیب ها و جراحت های ناشی از کار در دنیا را به خود اختصاص داده است. بطوری که شایعترین علت مرگ و میر کارگران در محیط های کاری مربوط به سقوط از ارتفاع (حدوداً 29 درصد به عبارتی 3 مورد از 10 مورد مرگ) می باشد.طبق آمار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در سال 1392،سقوط از ارتفاع عامل5/45 درصد مرگ های ناشی از کار شناخته شده است.این آمار نشان دهنده اهمیت شناسایی به موقع و رفع خطر سقوط از ارتفاع در محیط کار می باشد.سقوط از ارتفاع می تواند منجر به جراحت های جزئی تا شدید(مرگ) شود.در بررسی جراحت های ناشی از حوادث سقوط از ارتفاع در طول سالهای 2004 تا 2013 (بر اساس آمار HSE انگلستان ) مشخص می شود که بیشترین صدمه مربوط به اندام تحتانی (43 % از کل جراحت ها) و تنه و شانه ها ( 29 % از کل جراحت ها) می باشد.لذا می توان گفت که با ارزیابی ریسک مناسب و تمهیدات کنترلی لازم می توان از رخداد تقریبا 50 درصد مرگ های ناشی از کار در کشور پیشگیری کرد.

سقوط از ارتفاع، عامل 44 درصد مرگ‌ها

در میان کشته شدگان حوادث کاردر سال 1394، 44 درصد به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند، علتی که در سال‌های اخیر همواره بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و نشان می دهد افرادی که در ارتفاع کار می‌کنند در معرض خطر بیشتری هستند.
درمیان 658 نفری که درسال 94 به خاطر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست دادند، تعداد قابل توجهی فاقد ابزارهای ایمنی لازم برای حفظ جان خود بودند.
در آمار جدید سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام گردید: ۴۸۴ نفر در چهار ماهه نخست سال 1395 در حوادث ناشی از کار، جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷ر۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.
به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار تلفات ناشی از کار در چهار ماهه سال گذشته ۵۱۹ نفر بود.
بر اساس این گزارش در چهار ماهه ابتدای سال ۹۵ از کل تلفات حوادث کار ۴۷۷ نفر، مرد و هفت نفر زن بودند. در این مدت استان‌های تهران با ۹۰، خراسان رضوی با ۴۰ و اصفهان با ۳۹ فوتی بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۲، چهارمحال و بختیاری با ۳ و زنجان و خراسان شمالی هر یک با ۴ فوتی کم‌ترین آمار تلفات مرگ بر اثر حوادث کار را داشته اند.
این درحالی است که استان خراسان جنوبی در چهار ماهه امسال هیچ مورد مرگ بر اثر حوادث کار نداشته است.
نسبت به سال 1394 پس از سقوط از ارتفاع، اصابت جسم سخت با ۱۱۱ فوتی، برق گرفتگی با ۶۳، سوختگی با ۲۴ و کمبود اکسیژن با ۲۰ فوتی در رتبه‌های بعدی مرگ بر اثر حوادث ناشی از کار قرار دارند. در این میان ۵۵ نفر نیز به علل دیگری در حوادث کار جان خود را از دست داده اند.
‏ جالب است بدانیم که هم اکنون ۷۰ درصد از حوادث ناشی از کار که در پروژه‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد مربوط به سقوط از ارتفاع است که بخش عمده‌ای از آن مربوط به کارگران می باشد که متاسفانه درصد زیادی از آن منجر به مرگ و میر نیروی کار می‌شود.

مديريت ايمني کار در ارتفاع

کار در محيطهاي صنعتي همواره با مخاطرات بهداشتي، ايمني و زيست محيطي همراه است. اين مخاطرات در فعاليتهاي مختلف کاري ميتوانند به شکلهاي متفاوتي ظاهر شده و در صورت عدم برنامه ريزي و کنترل صحيح، پيامدهايي را به دنبال داشته باشند که گاهي اوقات جبران آنها به هيچ وجه امکان پذير نيست. از اين رو داشتن برنامه هاي نظام مند براي شناسايي خطرات شغلي و لحاظ نمودن برنامه هاي کنترلي و پيشگيرانه به منظور جلوگيري از بروز پيامدهاي ناگوار در محيط کار امري اجتناب ناپذير است."کار در ارتفاع" از جمله فعاليتهايي است که در محيطهاي کاري مختلف به صورت روزمره و يا براي انجام برنامه هاي تعمير و نگهداري انجام ميشود. شرايط خاص کار در ارتفاع،‌ آن را به فعاليتي خاص از نظر نوع مخاطرات و پيامدهاي حوادث احتمالي آن تبديل نموده است. وجود اين شرايط، اقدامات خاصي را نيز به منظور حصول اطمينان از برقرار شدن ملاحظات ايمني، بهداشت و محيط زيست نياز خواهد داشت.
شرکت کندوکاو ماشین با ارائه کاملترین و ایمن ترین مجموعه بالابر در ایران تمام سعی خود را بعنوان کوچکترین عضو جامعه برای ارتقاء استفاده از تجهیزات ایمن و به حداقل رساندن صدمات و تلفات جانی در کشور تلاش می نماید.
هر چند که متاسفانه بعضی از مجموعه ها با ارائه بالابر های غیر استاندارد و غیر ایمن با جان و مال مردم این جامعه بازی های خطر ناکی را انجام میدهند که هم اکنون نیز شاهد سقوط بالابر های مختلف به صورت متدوال در جامعه هستیم.

به امید روز بدون حادثه

آئین نامه ایمنی بالابرهای سیار

ماده116- بالابرهاي سيار بايد داراي حداقل چهار چرخ و اهرم تراز كننده بوده و به مكانيزم قفل شونده و محدود كننده شعاع حركت بازو مجهز باشند.
ماده117- بالابرهاي سيار بايد مجهز به حس گرهاي فعال وزن بار و گشتاور بوده تا درصورت افزايش وزن و نامتعادل شدن سكوي كار از ادامه كار و واژگوني دستگاه جلوگيري بعمل آورد .
ماده118- بالابرهاي سيار بايد مجهز به پلكان ايمن براي رسيدن فرد به جايگاه كار باشد .
ماده119- بالابرهاي سيار بايد مجهز به حس گرهاي محدود كننده ارتفاع بوده تا درصورت افزايش غير مجاز ارتفاع سكوي كار از ادامه كار دستگاه جلوگيري بعمل آورد .
ماده120- بالابرهاي سيار بايد به حس گرهاي فعال حركت روي سطح زمين مجهز بوده تا در صورت قرارگيري دستگاه در شيب بيش از حد مجاز ، عمل نموده و از ادامه كار آن جلوگيري بعمل آورد .
ماده121- بالابرهاي سيار بايد به دگمه هاي توقف اضطراري كه در دو محل سكوي كار و كنار منبع تغذيه قرار مي گيرد مجهز باشد .
ماده122- به منظور جلوگيري از واژگوني بالابرهاي سيار ، كليه سيلندرهاي هيدروليك بايد به شيرهاي قفل كننده حفاظتي تجهيزگردد.
ماده123- بالابرهاي سيار بايد مجهز به سيستم كنترل اضطراري باشد تا در مواقع قطع برق دستگاه يا از كار افتادن موتور و يا هر دو نسبت به جمع كردن دستگاه بصورت ايمن اقدام نمايد .
ماده124- سيستم فرمان جك هاي دستگاه بالابر هاي سيار بايد مجهز به حس گر بوده تا در حالت بالابودن سكو ، امكان جمع شدن جكها ميسر نگردد .
ماده125- كارفرما مكلف است نسبت تهيه دستورالعمل شركت سازنده براي اجراي نكات ايمني هنگام كار اقدام و آنرا در اختيار عامل كار در ارتفاع قرار دهد .
ماده126- مجري كار با بالابر سيار بايد از تردد افراد متفرقه در حريم دستگاه جلوگيري نمايد .
ماده127- هنگام كار در داخل سكوي بالا بر سيار استفاده از هرگونه نردبان ، زير پايي و ساير موارد مشابه به منظور افزايش ارتفاع ممنوع مي باشد .
ماده128- هنگام جابجايي بالابرهاي سيار ، نبايد فرد در سكوي بالابر مستقر شده باشد .
ماده129- كارفرما مكلف است براي استفاده از بالابرهاي سيار ماشيني در مكانهاي پر تردد از سه نفر به شرح زير استفاده نمايد :
الف-راه انداز دستگاه
ب-فرد مستقر در جايگاه كار
ج-پرچم دار يا كسي كه بايد در فاصله 150 متري قبل از خودروي مذكور مستقر شده و با علايم مناسب ، سايرين را از توقف خودرو يا جايگاه كار مذكورمطلع نمايد.
ماده130- بر روي بدنه بالابرهاي سيار بايد لوح شناسايي ، دستور العمل هاي ايمني و علائم هشداردهنده مطابق با استاندارد بگونه اي كه واضح و خوانا باشد نصب گردد .
ماده131- هنگام استقرار بالابر سيار ، عامل كار در ارتفاع بايد براي تعادل دستگاه از جكهاي تعادلي ، ترمز و گوه ي زير چرخ استفاده نمايد .
ماده132 -بالا رفتن و پائين آمدن از مهارها ، ستون ها ، بوم ها و مفاصل سكوي كار بالابر سيار ممنوع است.
ماده133- استقرار بالابر سيار ، در صورتي مجاز است كه زير جكها از استحكام كافي برخوردار بوده و شيب مجاز سطح مبنا رعايت شده باشد .
ماده134- استفاده از بالابر سيار به عنوان جرثقيل ممنوع است .

دانلود آئين نامه کامل ايمني كار در ارتفاع