بالابر

بالابر ، تعریف انواع بالابر متحرک

کندوکاوماشین

بالابر

بالابر وسیله مکانیکی است که به منظور انتقال افراد ، ابزار و یا بار به ارتفاع و همسطح سازی استفاده می شود. مکانیزم کار بالابرها متفاوت بوده و برای انتقال بار از برق ، دیزل و نیروی هیدرولیک بسته به نوع بالابر استفاده می گردد. عوامل تعیین کننده‌ در استفاده از بالابر عواملی همچون ظرفیت، ایمنی، محیط کار دستگاه ، نوع کاربری و قیمت بالابر می باشد. بالابرها در دو نوع کلی بالابر ثابت و بالابر متحرک موجود می باشند. از انواع دیگر بالابر می توان به بالابرهای ساختمانی اشاره کرد که برای جابجایی بار و مصالح به طبقات ساختمان در حال احداث استفاده می گردد. نوع کاربری بالابرهای نفری کاملاً با جرثقیل ، آسانسور و لیفتراک ها تفاوت داشته و نباید از بالابر نفر بعنوان ابزارهای یاد شده مورد استفاده قرار گیرد.

بالابر نفری

بالابر نفری نیز وسیله‌ای مکانیکی برای دسترسی افراد و یا تجهیزات به سطوحی که در دسترس نبوده و در ارتفاع می باشند. این دسترسی معمولاً موقت ولی دارای ثبات و تعادل لازم برای کارهایی نظیر تعمیر و نگهداری و ساخت و ساز می باشد که بالابر را با تجهیزاتی با دسترسی دائم همچون آسانسورها متمایز می سازد. بالابر افراد با توجه به نوع کارایی می توانند به ابزاری همچون پریز برق و شیلنگ کمپرس باد برای نصب ابزار به آن تجهیز شوند.

ایمنی بالابر

قبل از استفاده از هر نوع وسیله و ابزار در محیط کار باید ایمنی آن را مورد توجه قرار داد و بدیهی است که بالابرها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بالابر باید از قدرت ، استحکام و ثبات کافی برای حمل بار یا نفر برخوردار بوده و روی سطحی قرار گیرد که قابلیت اتکای مطمئن داشته باشد. حداکثر ظرفیت حمل بار یا نفر باید بر روی بدنه بالابر و به همراه کاتالوگ آن مشخص شود و درصورت رعایت نشدن ظرفیت توسط کاربر دستگاه باید توسط تجهیزات امنیتی از حرکت بالابر جلوگیری کرده و توسط آلارم مشخص توجه کاربر را به این موضوع جلب نماید. بار و هر چیزی که به آن متصل شده .یا برای حمل بار در بلند کردن استفاده می شود باید از قدرت و استحکام کافی برخوردار باشد. تجهیزات بالابری افراد باید از حفاظ مناسب برای حفاظت کاربر در مقابل له شدن، گیر کردن و سقوط از آن را دارا باشند. برای جلوگیری از افتادن بالابر باید ابزار و تجهیزات مناسب همچون جک و وزنه تعادل داشته باشند و درصورتیکه کاربر در دستگاه بالابر گیر کند، در معرض خطر نبوده و بتواند به راحتی آزاد شود. سرعت باد ، شیب سطح و عوامل محیطی دیگر که هنگام استفاده از بالابر بر روی تعادل بالابر و کا ربر تاثیرگذار است باید با توجه به کاتالوگ دستگاه و دستورالعمل‌های ایمنی رعایت گردد، باد می تواند باعث واژگونی بالابر ، ایجاد تکان های شدید و عدم امنیت بالابر در ارتفاع و حتی باعث ایجاد خسارت شود. مقاومت بالابر در مقابل باد با توجه به نوع بالابر ، مکانیزم بالابری و ظرفیت بالابری آن متفاوت بوده و معمولا بالابرهای سبکتر مقاومت کمتری در مقابل باد دارند. تجهیزات بالابری باید با امنیت کامل و در محیط مناسب مستقر شود تا خطر برخورد و تصادف را کاهش دهد و خطر برخورد افراد با دستگاه و یا دکل بالابر وجود نداشته باشد. پس از نصب ، مونتاژ و قبل از قرار دادن بالابر در محل در فواصل زمانی مناسب دستگاه مورد بازرسی قرار گیرد که زمانبندی برای بازرسی دوره ای دستگاه بستگی به شرایط نصب ، مونتاژ و نوع کارکرد بالابر دارد.

دسته‌بندی کلی بالابرها

تعریف بالابر بر اساس مکانیزم و قابلیت حرکت به دو دسته کلی بالابر ثابت و بالابر متحرک دسته بندی می شود که در ادامه تعریف کلی آنها ارائه شده است:

بالابر ثابت

این نوع بالابر عموماً در مغازه‌ها، کارخانجات صنعتی و انبارها برای جابجایی اجناس و یا افراد مورد استفاده قرار می گیرد. بالابرهای ثابت عموماً از نوع بالابر هیدرولیکی بوده و از مکانیزم‌های کابلی، زنجیری، آکاردئونی و یا ترکیبی از آنها برای انتقال بار به ارتفاع استفاده می کنند. از بالابر آکاردئونی ثابت بعضاً برای انتقال خودرو به بالا در پارکینگ‌ها و یا تعمیرگاه‌ها استفاده می گردد.

شرکت کندوکاوماشین علاوه بر ارائه کاملترین مجموعه بالابر از بهترین برندهای تولید کننده بالابر در جهان مانند شرکت هالوت فرانسه ، اُمه لیفت دانمارک و برین ایتالیا در جهت دستیابی مشتریان محترم به انواع بالابر خاص نظیر بالابر ثابت و بالابر کششی تخصصی شروع به تولید این دسته از بالابرها نموده است.

بالابر متحرک

این نوع بالابرها را بعضاً بالابر سیار، بالابر متحرک، بالابر نفری و بالابر صنعتی نیز می نامند که برای انتقال افراد و تجهیزات به ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد. بالابرهای شرکت کندوکاوماشین از نوع بالابر متحرک بوده و از ایمن ترین و مدرنترین انواع بالابر نفری در جهان می باشد. اکثر بالابرهای متحرک شرکت کندوکاوماشین قابلیت حرکت در ارتفاع را نیز دارا می باشند و کاربر به راحتی می تواند برای دسترسی به محل کار و انجام کارهایی همچون تعمیر و نگهداری در ارتفاع بدون اینکه نیازی به پایین آوردن بالابر باشد استفاده نماید. بالابرهای متحرک نیز خود به دو دسته کلی بالابر متحرک با دسترسی عمودی و بالابر متحرک با دسترسی عمودی و افقی تقسیم‌بندی می شوند.

بالابر آکاردئونی خودکششی

بالابر خودکششی آکاردئونی بدلیل دارا بودن سبد یا سکوی کار وسیع بسیار مناسب کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری، بازرسی، رنگ آمیزی و یا نصب تجهیزات می باشد. این سبد در بالابرهای شرکت کندوکاوماشین قابلیت گسترش داشته تا هرچه بیشتر به محل کار در ارتفاع نزدیک شده و دسترسی بهتری به افراد جهت انجام کار بدهد. این نوع بالابرها از نوع خودکششی بوده و نیروی بالابرنده آن توسط جکهای هیدرولیکی تأمین می گردد. قابلیت حرکت در ارتفاع بدلیل عدم استفاده از جک‌های جانبی برای تثبیت از دیگر ویژگی‌های این نوع بالابر می باشد. بالابر خودکششی آکاردئونی بدلیل اینکه سطح اتکای بیشتری دارند از امنیت بیشتری در مقابل باد و تکان در ارتفاع را دارا می باشد. نیروی محرکه بالابر آکاردئونی توسط باتری و یا موتور دیزل تامین می گردد که برای محیط‌های داخلی و بسته بالابر آکاردئونی الکتریکی مناسب تر می باشد هرچند که بالابرهای دیزلی شرکت کندوکاوماشین دارای کمترین میزان آلایندگی بوده و دارای استاندارد یورو 4 می باشند.

بالابر آکاردئونی خودکششی

بالابر تلسکوپی

بالابر تلسکوپی در کارگاه‌های کشتی سازی، کارگاه‌های ساختمانی، سایت‌های تعمیراتی، سوله‌های صنعتی و سازه‌های مرتفع بیشترین کاربرد را دارند. برخی از مدلهای بالابر تلسکوپی دارای بازوی متحرکی جهت دسترسی به سطوح افقی نیز دارند که (jib) نیز نامیده می شود. قدرت مانور بالابر تلسکوپی نسبت به بالابر مفصلی کمتر بوده اما بدلیل سرعت بالاتر و استفاده آسانتر هر جا که نیاز به دسترسی به ارتفاع زیاد باشد بالابر تلسکوپی بهترین گزینه خواهد بود. بالابر تلسکوپی خودکششی از سیستم حرکتی چهار چرخ فرمان (4WD) برای رانش استفاده می کنند تا قابلیت حرکتی و مانور بالا در گذر از موانع و سطوح ناهموار داشته باشند.

بالابر خودکششی

بالابر مفصلی

بالابر مفصلی یا بوم لیفت در کارخانجات صنعتی، مراکز خرید، فرودگاه‌ها، مراکز مذهبی ، استادیوم‌های ورزشی و ... بیشترین کاربرد را دارد و در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به دسترسی افقی نیز نیاز باشد. بالابر های مفصلی خودکششی از موتور الکتریکی، دیزلی و یا ترکیبی از هر دو (هیبریدی ) استفاده کرده و می توانند با سرعت پنج کیلومتر بر ساعت در محل کار حرکت کنند. بالابرهای مفصلی می توانند در ارتفاع نیز حرکت کنند و نیازی به جک ندارند بنابراین برای رفتن از یک محل به نقطه دیگر در ارتفاع نیاز با پایین آوردن بوم دستگاه ندارند که همین ویژگی باعث افزایش سرعت عمل این بالابرها در مقایسه با سایر انواع بالابرها می شود. بالابرهای مفصلی شرکت کندوکاوماشین با دسترسی افقی به طول 20 متر و ارتفاع 41 متر قابلیت انتقال و انجام کار در فضاهای محدود را دارند.

بالابر خودکششی مفصلی

بالابر ستونی خودبر

بالابر ستونی خودبر یا بالابر عمودبر همانطور که از اسم بالابر مشخص است بصورت عمودی به ارتفاع صعود می نماید. این نوع بالابر از نوع خودکششی یا خودبر بوده و بدلیل حجم کم و قدرت مانور بسیار بالابر برای انجام امور انبارداری در فروشگاه‌ها و یا شرکتهای صنعتی و بازرسی و نصب تجهیزات در محل هایی که راه دسترسی به ارتفاع سخت و باریک باشد بسیار مناسب بوده و قابلیت حرکت در ارتفاع بدون اینکه نیازی به پایین آوردن بوم آن باشد را نیز دارا می باشد. بعضی از مدلهای بالابر ستونی دارای یک بازوی افقی می باشند که جیب یا فلای بوم نامیده می شود تا برای رسیدن به محل کار دسترسی افقی هم داشته باشد.

بالابر ستونی خودکششی

بالابر تک ستون ریلی

بالابر تک ستون ریلی از ارتفاع 7 الی 14 متر موجود می باشد. این بالابر از نوع خودبر نبوده و با هل دادن از یک نقطه به نقطه دیگر در محل کار جابجا می شود. بالابر ریلی از جنس آلومینیم ساخته شده و نیروی بالابر برنده آن توسط برق یا باتری تأمین می گردد . بدلیل وزن کم جابجایی آن نسبت به سایر انواع بالابر بسیار راحت تر بوده و برای کار یک نفر بهمراه ابزار کار مناسب می باشد. وزن کم و قابلیت حمل بسیار بالای بالابر آن را برای محیط‌هایی که سطوح کف شکننده دارند مانند جاهایی که دکور استودیوهای فیلم برداری ساخته می شوند و برای کارهایی همچون نصب پروژکتور و یا فیلم برداری از ارتفاع بسیار کاربردی نموده است. بالابر ریلی عمودبر به سرعت آماده کار شده و به راحتی توسط یک ماشین ون و یا وانت جابجا می شوند.

بالابر ریلی تک ستون

بالابر عنکبوتی خودکششی

بالابر عنکبوتی خودکششی بواسطه طراحی منحصربفرد در محیط‌هایی که بالابرهای مفصلی و یا تلسکوپی قادر به انجام کار نمی باشند می تواند بکار گرفته شود. بدلیل وزن کم و نوع جک‌های جانبی قادر به استقرار در سطوح شیبدار و ناهموار بوده و آسیبی به سطوحی که روی آن مستقر شده است نمی رساند. ویژگی منحصر به فرد این نوع بالابر از جمله جک‌های تثبیت کننده و قابلیت حرکت و استقرار روی شیب‌های زیاد آن را از سایر انواع بالابر متمایز نموده است. بالابرهای عنکبوتی در دو نوع مفصلی و تلسکوپی ساخته می شوند. بالابر عنکبوتی که اسپایدر یا کراولر نیز نامیده می شود ار نوع خودبر بوده و برای محیط‌های داخلی و خارجی مناسب می باشد. بالابرهای عنکبوتی شرکت کندوکاوماشین محصول کشور دانمارک بوده و از ایمنی و استاندارد بالایی برخوردار است.

بالابر عنکبوتی خودکششی

بالابر یدک کش

بالابر یدک ‌کش را می توان توسط وانت و یا کامیونت یدک نموده و آنرا به راحتی جابجا نمود. زمانیکه نیاز به جابجا کردن بالابر در مسافت‌های طولانی باشد بهترین گزینه استفاده از بالابر یدک کش می باشد. برای کار در ارتفاع زمانیکه نیاز به جابجایی در مسافت های طولانی باشد یکی دیگر از گزینه ها بالابر کامیونی می باشد ولی نیاز به تغییر کاربری کامیون بوده و قیمت آن با توجه به هزینه خرید کامیون و نصب بالابر بر روی آن نسبت به بالابر یدک کش بیشتر می باشد. بالابر یدک کش کندوکاوماشین در انواع مفصلی و تلسکوپی موجود بوده و محصول کشور دانمارک می باشد.

بالابر یدک کش

بالابر کامیونی

بالابر کامیونی شرکت کندوکاوماشین از نوع بالابر تلسکوپی می باشد که دسترسی ارتفاع تا 18 متر را دارا می باشد. از بالابر کامیونی می توان در امور مربوط به خدمات شهری، شرکت برق برای نصب تجهیزات و تعویض لامپ معابر و بزرگراه ها ، صنعت ساختمان و دیگر صنایع برای نصب و نگهداری، رنگ آمیزی و... استفاده نمود. قابلیت جابجایی سریعتر نسبت به سایر انواع بالابرها از ویژگی‌های مهم بالابر کامیونی می باشد و می توان آن را در مسافت‌های طولانی نیز جابجا نمود. برای استفاده از بالابر کامیونی شرکت کندوکاوماشین نیاز به مهارت خاصی نیست و کاربرد آن مانند سایر انواع بالابر تلسکوپی می باشد.